A Recap Of The Winners At The 66th Grammy Awards
Entertainment

All The Winners At The 2024 Grammy Awards

Getty Images

The 66th Grammy Awards saw Trevor Noah play host for the fourth consecutive year, taking the stage of the Crypto.com Arena in Los Angeles on Sunday night. So, how did the night’s most nominated artists—SZA, Phoebe Bridgers, and Victoria Monét—fare? (Hint: Not badly at all!) And what about the likes of Billie EilishMiley Cyrus, and a little-known singer named Taylor Swift? (Not badly either!)

Catch up on all the big winners at the 2024 Grammys right here.

Album of the Year

WINNER: Midnights, Taylor Swift

World Music Radio, Jon Batiste

The Record, Boygenius

Endless Summer Vacation, Miley Cyrus

Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey

The Age of Pleasure, Janelle Monáe

Guts, Olivia Rodrigo

SOS, SZA

Record of the Year

WINNER: “Flowers,” Miley Cyrus

“Worship,” Jon Batiste

“Not Strong Enough,” Boygenius

“What Was I Made For?” from Barbie, Billie Eilish

“On My Mama,” Victoria Monét

“Vampire,” Olivia Rodrigo

“Anti-Hero,” Taylor Swift

“Kill Bill,” SZA

Best New Artist

WINNER: Victoria Monét

Gracie Abrams

Fred Again

Ice Spice

Jelly Roll

Coco Jones

Noah Kahan

The War and Treaty

Song of the Year

WINNER: “What Was I Made For?” [From the Motion Picture Barbie], Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“A&W,” Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)

“Anti-Hero,” Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

“Butterfly,” Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)

“Dance the Night” (From “Barbie the Album”), Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

“Flowers,” Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)

“Kill Bill,” Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)

“Vampire,” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Oliva Rodrigo)

Best R&B Performance

WINNER: “ICU,” Coco Jones

“Summer Too Hot,” Chris Brown

“Back to Love,” Robert Glasper featuring SiR and Alex Isley

“How Does It Make You Feel,” Victoria Monét

“Kill Bill,” SZA

Best Pop Vocal Album

WINNER: Midnights, Taylor Swift 

Chemistry, Kelly Clarkson 

Endless Summer Vacation, Miley Cyrus 

Guts, Olivia Rodrigo 

, Ed Sheeran

Best R&B Song

WINNER: “Snooze,” SZA

“ICU,” Coco Jones 

“Angel,” Halle 

“Back to Love,” Robert Glasper featuring SiR & Alex Isley

“On My Mama,” Victoria Monét 

Best Country Album

WINNER: Bell Bottom Country, Lainey Wilson

Rolling Up the Welcome Mat, Kelsea Ballerini

Brothers Osborne, Brothers Osborne

Zach Bryan, Zach Bryan

Rustin’ in the Rain, Tyler Childers

Best Música Urbana Album

WINNER: Mañana Será Bonito, Karol G

Saturno, Rauw Alejandro

Data, Tainy

Best Pop Solo Performance

WINNER: “Flowers,” Miley Cyrus

“Paint the Town Red,” Doja Cat

“What Was I Made For?” from Barbie, Billie Eilish

“Vampire,” Olivia Rodrigo

“Anti-Hero,” Taylor Swift

Producer of the Year, Non-Classical

WINNER: Jack Antonoff

Dernst “D’Mile” Emile II

Hit-Boy

Metro Boomin

Daniel Nigro

Best Regional Roots Music Album

WINNER: New Beginnings, Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band

WINNER: Live: Orpheum Theater Nola , Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra

Live at the 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers

Made in New Orleans, New Breed Bass Band

Too Much to Hold, New Orleans Nightcrawlers 

Live at the Maple Leaf, The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. 

Best Latin Rock or Alternative Album

WINNER: Vida Cotidiana, Juanes

WINNER: De Todas Las Flores, Natalia Lafourcade 

Martínez, Cabra  

Leche de Tigre, Diamante Eléctrico

EADDA9223, Fito Paez

Best Engineered Album, Classical

WINNER: Contemporary American Composers, Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra

Fandango, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic

Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces, Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra 

Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor, Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry 

The Blue Hour, Shara Nova & A Far Cry 

Producer of the Year, Classical

WINNER: Elaine Martone

David Frost

Morten Lindberg

Dmitriy Lipay

Brian Pidgeon

Best New Age, Ambient, or Chant Album

WINNER: So She Howls, Carla Patullo featuring Tonality and the Scorchio Quartet 

Aquamarine, Kirsten Agresta-Copely  

Moments of Beauty, Omar Akram 

Some Kind of Peace (Piano Reworks), Ólafur Arnalds  

Ocean Dreaming Ocean, David Darling & Hans Christian 

Best Comedy Album

WINNER: What’s in a Name?, Dave Chappelle

I Wish You Would, Trevor Noah 

I’m An Entertainer, Wanda Sykes 

Selective Outrage, Chris Rock

Someone You Love, Sarah Silverman  

Best Bluegrass Album

WINNER: City of Gold, Molly Tuttle & Golden Highway 

Radio John: Songs of John Hartford, Sam Bush 

Lovin’ of the Game, Michael Cleveland 

Mighty Poplar, Mighty Poplar

Bluegrass, Willie Nelson

Me/And/Dad, Billy Strings

Best Jazz Instrumental Album

WINNER: The Winds of Change, Billy Childs 

The Source, Kenny Barron

Phoenix, Lakecia Benjamin

Legacy: The Instrumental Jawn, Adam Blackstone

Dream Box, Pat Metheny 

Best Contemporary Instrumental Album 

WINNER: As We Speak, Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer featuring Rakesh Chaurasia

On Becoming, House of Waters 

Jazz Hands, Bob James

The Layers, Julian Lage

All One, Ben Wendel

Best Progressive R&B Album

WINNER: SOS, SZA

Since I Have a Lover, 6lack

The Love Album: Off the Grid, Diddy

Nova, Terrace Martin and James Fauntleroy 

The Age of Pleasure, Janelle Monáe

Best Jazz Performance

WINNER: “Tight,” Samara Joy

“Movement 18’ (Heroes),” Jon Batiste 

“Basquiat,” Lakecia Benjamin

“Vulnerable (Live),” Adam Blackstone featuring the Baylor Project & Russell Ferranté

“But Not for Me,” Fred Hersch & Esperanza Spalding

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Rough Magic, Roomful of Teeth 

American Stories, Anthony McGill & Pacifica Quartet 

Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker, Catalyst Quartet 

Between Breaths, Third Coast Percussion 

Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3, Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos 

Best Classical Compendium

WINNER: Passion for Bach and Coltrane, Alex Brown, Harlem Quartet, Imani Winds, Edward Perez, Neal Smith & A.B. Spellman 

Fandango, Anne Akiko Meyers 

Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?, Christopher Rountree, conductor 

Mazzoli: Dark With Excessive Bright, Peter Herresthal 

Sardinia, Chick Corea 

Sculptures, Andy Akiho 

Zodiac Suite, Aaron Diehl Trio & The Knights 

Best Contemporary Classical Composition 

WINNER: “Rounds,” Jessie Montgomery, composer (Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth)

Adès: “Dante,” Thomas Adès, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

Akiho: “In That Space, At That Time,” Andy Akiho, composer (Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony) 

“Brittelle: Psychedelics,” William Brittelle, composer (Roomful of Teeth) 

“Dark With Excessive Bright,” Missy Mazzoli, composer (Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic) 

Best Classical Instrumental Solo

WINNER: The American Project, Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra) 

Darkness and Scattered Light, Robert Black 

Cylinders, Andy Akiho 

Difficult Grace, Seth Parker Woods 

Of Love, Curtis Stewart 

Best Classical Solo Vocal Album

WINNER: Walking in the Dark, Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) 

Because, Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist 

Broken Branches, Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist 

40@40, Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist 

Rising, Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist 

Songwriter of the Year, Non-Classical

WINNER: Theron Thomas

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Shane McAnally

Justin Tranter

Best Pop Duo/Group Performance

WINNER: “Ghost in the Machine,” SZA featuring Phoebe Bridgers

“Thousand Miles,” Miley Cyrus featuring Brandi Carlile

“Candy Necklace,” Lana Del Rey featuring Jon Batiste

“Never Felt So Alone,” Labrinth featuring Billie Eilish

“Karma,” Taylor Swift featuring Ice Spice

Best Pop Dance Recording

WINNER: “Padam Padam,” Kylie Minogue

“Baby Don’t Hurt Me,” David Guetta, Anne-Marie and Coi Leray

“Miracle,” Calvin Harris featuring Ellie Goulding

“One in a Million,” Bebe Rexha & David Guetta

“Rush,” Troye Sivan

Best Dance/Electronic Recording

WINNER: “Rumble,” Skrillex, Fred again.. & Flowdan

“Blackbox Life Recorder 21F,” Aphex Twin 

“Loading,” James Blake 

“Higher Than Ever Before,” Disclosure 

“Strong,” Romy & Fred again..

Best Dance/Electronic Music Album

WINNER: Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022), Fred again.. 

Playing Robots Into Heaven, James Blake 

For That Beautiful Feeling, The Chemical Brothers

Kx5, Kx5

Quest for Fire, Skrillex

Best Rock Album

WINNER: This Is Why, Paramore

But Here We Are, Foo Fighters

Starcatcher, Greta Van Fleet

72 Seasons, Metallica

In Times New Roman…, Queens of the Stone Age

Best Alternative Music Performance

WINNER: “This Is Why,” Paramore

“Belinda Says,” Alvvays

“Body Paint,” Arctic Monkeys

“Cool About It,” boygenius

“A&W,” Lana Del Rey

Best Alternative Music Album

WINNER: The Record, boygenius

The Car, Arctic Monkeys

Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey

Cracker Island, Gorillaz

I Inside the Old Year Dying, PJ Harvey

Best Rock Performance

WINNER: “Not Strong Enough,” Boygenius

“Sculptures of Anything Goes,” Arctic Monkeys

“More Than a Love Song,” Black Pumas

“Rescued,” Foo Fighters

“Lux Æterna,” Metallica 

Best Metal Performance

WINNER: “72 Seasons,” Metallica 

“Bad Man,” Disturbed

“Phantom of the Opera,” Ghost

“Hive Mind,” Slipknot

“Jaded,” Spiritbox

Best Rock Song

WINNER: “Not Strong Enough,” Boygenius 

“Rescued,” Foo Fighters 

“Ballad of a Homeschooled Girl,” Olivia Rodrigo

“Emotion Sickness,” Queens of the Stone Age

“Angry,” The Rolling Stones

Best R&B Album

WINNER: Jaguar II, Victoria Monét

Girls Night Out, Babyface

What I Didn’t Tell You (Deluxe), Coco Jones

Special Occasion, Emily King

Clear 2: Soft Life EP, Summer Walker

Best Traditional R&B Performance

WINNER: “Good Morning,” PJ Morton featuring Susan Carol

“Simple,” Babyface featuring Coco Jones

“Lucky,” Kenyon Dixon 

“Hollywood,” Victoria Monét featuring Earth, Wind & Fire and Hazel Monét

“Love Language,” SZA

Best Melodic Rap Performance

WINNER: “All My Life,” Lil Durk featuring J. Cole

“Sittin’ on Top of the World,” Burna Boy featuring 21 Savage

“Attention,” Doja Cat

“Spin Bout U,” Drake & 21 Savage

“Low,” SZA

Best Rap Performance

WINNER: “Scientists & Engineers,” Killer Mike featuring André 3000, Future, and Eryn Allen Kane

“The Hillbillies,” Baby Keem featuring Kendrick Lamar

“Love Letter,” Black Thought

“Players,” Coi Leray 

“Rich Flex,” Drake & 21 Savage

Best Rap Song 

WINNER: “Scientists & Engineers,” Killer Mike featuring André 3000, Future, and Eryn Allen Kane

“Attention,” Doja Cat 

“Barbie World,” Nicki Minaj & Ice Spice featuring Aqua 

“Just Wanna Rock,” Lil Uzi Vert

“Rich Flex,” Drake & 21 Savage 

Best Rap Album

WINNER: Michael, Killer Mike

Her Loss, Drake & 21 Savage

Heroes & Villains, Metro Boomin

King’s Disease III, Nas

Utopia, Travis Scott

Best Country Solo Performance

WINNER: “White Horse,” Chris Stapleton

“In Your Love,” Tyler Childers

“Buried,” Brandy Clark

“Fast Car,” Luke Combs

“The Last Thing on My Mind,” Dolly Parton

Best Country Duo/Group Performance 

WINNER: “I Remember Everything,” Zach Bryan featuring Kacey Musgraves

“High Note,” Dierks Bentley featuring Billy Strings 

“Nobody’s Nobody,” Brothers Osborne

“Kissing Your Picture (Is So Cold),” Vince Gill & Paul Franklin 

“Save Me,” Jelly Roll with Lainey Wilson 

“We Don’t Fight Anymore,” Carly Pearce featuring Chris Stapleton 

Best Country Song

WINNER: “White Horse,” Chris Stapleton

“Buried,” Brandy Clark 

“Last Night,” Morgan Wallen

“In Your Love,” Tyler Childers

“I Remember Everything,” Zach Bryan featuring Kacey Musgraves

Best American Roots Performance

WINNER: “Eve Was Black,” Allison Russell

“Butterfly,” Jon Batiste

“Heaven Help Us All,” Blind Boys of Alabama

“Inventing the Wheel,” Madison Cunningham

“You Louisiana Man,” Rhiannon Giddens

Best Americana Performance

WINNER: “Dear Insecurity,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile

“Friendship,” Blind Boys of Alabama

“Help Me Make It Through the Night,” Tyler Childers

“King of Oklahoma,” Jason Isbell and the 400 Unit

“The Returner,” Allison Russell 

Best American Roots Song

WINNER: “Cast Iron Skillet,” Jason Isbell and the 400 Unit 

“Blank Page,” The War and Treaty 

“California Sober,” Billy Strings featuring Willie Nelson 

“Dear Insecurity,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile 

“The Returner,” Allison Russell

Best Americana Album

WINNER: Weathervanes, Jason Isbell and the 400 Unit

Brandy Clark, Brandy Clark

The Chicago Sessions, Rodney Crowell 

You’re the One, Rhiannon Giddens 

The Returner, Allison Russell

Best Traditional Blues Album

WINNER: All My Love for You, Bobby Rush 

Ridin’, Eric Bibb 

The Soul Side of Sipp, Mr. Sipp 

Life Don’t Miss Nobody, Tracy Nelson

Teardrops for Magic Slim Live At Rosa’s Lounge, John Primer

Best Contemporary Blues Album

WINNER: Blood Harmony, Larkin Poe

Death Wish Blues, Samantha Fish And Jesse Dayton 

Healing Time, Ruthie Foster 

Live in London, Christone “Kingfish” Ingram 

LaVette!, Bettye LaVette

Best Folk Album

WINNER: Joni Mitchell at Newport [Live], Joni Mitchell

Traveling Wildfire, Dom Flemons

I Only See the Moon, The Milk Carton Kids

Celebrants, Nickel Creek 

Jubilee, Old Crow Medicine Show

Psalms, Paul Simon

Folkocracy, Rufus Wainwright

Best Latin Pop Album

WINNER: X Mí (Vol. 1), Gaby Moreno

La Cuarta Hoja, Pablo Alborán

Beautiful Humans, Vol. 1, AleMor

A Ciegas, Paula Arenas

La Neta, Pedro Capó

Don Juan, Maluma

Best African Music Performance

WINNER: “Water,” Tyla

“Amapiano,” Asake and Olamide

“City Boys,” Burna Boy

“Unavailable,” Davido featuring Musa Keys

“Rush,” Ayra Starr

Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)

WINNER: Oppenheimer, Ludwig Göransson, composer

Barbie, Mark Ronson and Andrew Wyatt, composers

Black Panther: Wakanda Forever, Ludwig Göransson, composer

The Fabelmans, John Williams, composer

Indiana Jones and the Dial of Destiny, John Williams, composer

Best Song Written for Visual Media

WINNER: “What Was I Made For?” from Barbie the Album, Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“Barbie World” from Barbie the Album, Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. and Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj and Ice Spice featuring Aqua)

“Dance the Night” from Barbie the Album, Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

“I’m Just Ken” from Barbie the Album, Mark Ronson and Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)

“Lift Me Up” from Black Panther: Wakanda Forever — Music From and Inspired By, Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty and Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)

Best Música Mexicana Album (Including Tejano)

WINNER: Génesis, Peso Pluma 

Bordado a Mano, Ana Bárbara 

Motherflower, Flor de Toloache

La Sánchez, Lila Downs

Amor Como en las Películas de Antes, Lupita Infante 

Best Alternative Jazz Album

WINNER: The Omnichord Real Book, Meshell Ndegeocello

Love in Exile, Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily

Quality Over Opinion, Louis Cole

SuperBlue: The Iridescent Spree, Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue

Live at the Piano, Cory Henry

Best Arrangement, Instruments and Vocals 

WINNER: “In the Wee Small Hours of the Morning,” säje featuring Jacob Collier 

“Fenestra,” Cécile McLorin Salvant 

“Com Que Voz (Live),” Maria Mendes featuring John Beasley & Metropole Orkest

“April in Paris,” Patti Austin featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band 

“Lush Life,” Samara Joy 

Best Orchestral Performance

WINNER: Adès: Dante, Los Angeles Philharmonic 

Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy, Buffalo Philharmonic Orchestra 

Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra 

Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony, The Philadelphia Orchestra

Stravinsky: The Rite of Spring, San Francisco Symphony

Best Opera Recording

WINNER: Blanchard: Champion, The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus 

Corigliano: The Lord of Cries, Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus

Little: Black Lodge, The Dime Museum; Isaura String Quartet 

Best Choral Performance

WINNER: Saariaho: Reconnaissance, Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir 

Rachmaninoff: All-Night Vigil, The Clarion Choir 

Carols After a Plague, The Crossing 

The House of Belonging, Miró Quartet; Conspirare 

Ligeti: Lux Aeterna, San Francisco Symphony Chorus 

Best Jazz Vocal Album

WINNER: How Love Begins, Nicole Zuraitis 

For Ella 2, Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band 

Alive at the Village Vanguard, Fred Hersch & Esperanza Spalding

Lean In, Gretchen Parlato & Lionel Loueke 

Mélusine, Cécile McLorin Salvant

Best Large Jazz Ensemble

WINNER: Basie Swings The Blues, The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo, ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla

Dynamic Maximum Tension, Darcy James Argue’s Secret Society 

Olympians, Vince Mendoza & Metropole Orkest

The Charles Mingus Centennial Sessions, Mingus Big Band 

Best Latin Jazz Album

WINNER: El Arte Del Bolero Vol. 2, Miguel Zenón & Luis Perdomo

Quietude, Eliane Elias

My Heart Speaks, Ivan Lins with the Tblisi Symphony Orchestra

Vox Humana, Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cometa, Luciana Souza & Trio Corrente

Best Traditional Pop Vocal Album

WINNER: Bewitched, Laufey

To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim, Liz Callaway 

Pieces of Treasure, Rickie Lee Jones 

Holidays Around the World, Pentatonix

Only the Strong Survive, Bruce Springsteen

Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3, Various 

Best Musical Theater Album 

WINNER: Some Like It Hot

Kimberly Akimbo

Parade

Shucked

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Best Gospel Performance/Song

WINNER: “All Things,” Kirk Franklin 

“God Is Good,” Stanley Brown featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard

“Feel Alright (Blessed),” Erica Campbell

“Lord Do It for Me (Live),” Zacardi Cortez

“God Is,” Melvin Crispell III 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

WINNER: “Your Power,” Lecrae & Tasha Cobbs Leonard 

“Believe,” Blessing Offor  

“Firm Foundation (He Won’t) [Live],” Cody Carnes 

“Thank God I Do,” Lauren Daigle

“Love Me Like I Am,” for KING & COUNTRY featuring Jordin Sparks

“God Problems,” Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine

Best Gospel Album

WINNER: All Things New: Live In Orlando, Tye Tribbett

I Love You, Erica Campbell

Hymns (Live), Tasha Cobbs Leonard 

The Maverick Way, Maverick City Music

My Truth, Jonathan McReynolds 

Best Contemporary Christian Music Album

WINNER: Church Clothes 4, Lecrae 

My Tribe, Blessing Offor 

Emanuel, Da’ T.R.U.T.H.

Lauren Daigle, Lauren Daigle

I Believe, Phil Wickham

Best Roots Gospel Album

WINNER: Echoes of the South, Blind Boys of Alabama

Tribute to the King, The Blackwood Brothers Quartet 

Songs That Pulled Me Through the Tough Times, Becky Isaacs Bowman 

Meet Me at the Cross, Brian Free & Assurance  

Shine: The Darker the Night the Brighter the Light, Gaither Vocal Band 

Best Tropical Latin Album

WINNER: Siembra: 45(degree) Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022), Rubén Blades con Roberto Delgado & Orquesta 

Voy A Ti, Luis Figueroa

Niche Sinfónico, Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia  

Vida, Omara Portuondo 

Mimy & Tony, Tony Succar, Mimy Succar 

Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives

Best Global Music Performance

WINNER: “Pashto,” Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia

“Shadow Forces,” Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily 

“Alone,” Burna Boy

“Feel,” Davido  

“Milagro Y Desastre,” Silvana Estrada

“Abundance In Millets,” Falu & Gaurav Shah (featuring PM Narendra Modi)

“Todo Colores,” Ibrahim Maalouf featuring Cimafunk & Tank and the Bangas 

Best Global Music Album 

WINNER: This Moment, Shakti

Epifanías, Susana Baca 

History, Bokanté 

I Told Them…, Burna Boy

Timeless, Davido

Best Reggae Album

WINNER: Colors of Royal, Julian Marley & Antacus 

Born For Greatness, Buju Banton 

Simma,Beenie Man 

Cali Roots Riddim 2023, Collie Buddz 

No Destroyer, Burning Spear

Best Children’s Music Album

WINNER: We Grow Together Preschool Songs, 123 Andrés 

Ahhhhh!, Andrew & Polly 

Ancestars, Pierce Freelon & Nnenna Freelon 

Hip Hope for Kids!, DJ Willy Wow!  

Taste the Sky, Uncle Jumbo

Best Spoken Word Poetry Album

WINNER: The Light Inside, J. Ivy 

When the Poems Do What They Do, Aja Monet 

Grocery Shopping With My Mother, Kevin Powell 

For Your Consideration ’24 – The Album, Prentice Powell and Shawn William

A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited, Queen Sheba

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

WINNER: The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times, Michelle Obama

Big Tree, Meryl Streep 

Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder, William Shatner  

The Creative Act: A Way of Being, Rick Rubin  

It’s Ok to Be Angry About Capitalism, Senator Bernie Sanders 

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

WINNER: Star Wars Jedi: Survivor, Stephen Barton & Gordy Haab, composers

Call of Duty®: Modern Warfare II, Sarah Schachner, composer

God of War Ragnarök, Bear McCreary, composer

Hogwarts Legacy, Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea,” composers

Stray Gods: The Roleplaying Musical, Jess Serro, Tripod & Austin Wintory, composers

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

WINNER: Barbie the Album, Various Artists 

Aurora, Daisy Jones & The Six 

Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By, Various Artists

Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3, Various Artists  

Weird: The Al Yankovic Story, Weird Al Yankovic 

Best Music Video

WINNER: “I’m Only Sleeping,” The Beatles 

“In Your Love,” Tyler Childers 

“What Was I Made For,” Billie Eilish 

“Count Me Out,” Kendrick Lamar  

“Rush,” Troye Sivan

Best Music Film

WINNER: Moonage Daydream 

How I’m Feeling Now 

Live From Paris, The Big Steppers Tour 

I Am Everything 

Dear Mama

Best Recording Package

WINNER: Stumpwork, Luke Brooks & James Theseus Buck

The Art of Forgetting, Caroline Rose 

Cadenza 21’, Hsing-Hui Cheng 

Electrophonic Chronic, Perry Shall

Gravity Falls, Iam8bit 

Migration, Yu Wei 

Best Boxed or Special Limited Edition Package

WINNER: For the Birds: The Birdsong Project 

The Collected Works of Neutral Milk Hotel 

Gieo 

Inside: Deluxe Box Set 

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Best Album Notes

WINNER: Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos (album notes by Robert Gordon & Deanie Parker, Various Artists 

Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live) (album notes by Ashley Kahn), John Coltrane & Eric Dolphy 

I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn (album notes by Scott B. Bomar), Howdy Glenn  

Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions (album notes by Vik Sohonie), Iftin Band

Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958-1971 (album notes by Jeff Place & John Troutman, Various Artists

Best Historical Album

WINNER: Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos, Various Artists 

Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17, Bob Dylan 

The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922, Various Artists 

Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958-1971, Various Artists  

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Lou Reed 

Best Engineered Album, Non-Classical

WINNER: Jaguar II, Victoria Monét

History, Bokanté

The Record, Boygenius 

Desire, I Want to Turn Into You, Caroline Polachek 

Multitudes, Feist

Best Remixed Recording

WINNER: “Wagging Tongue (Wet Leg Remix),” Depeche Mode 

“New Gold (Dom Dolla Remix),” Gorillas featuring Tame Impala & Booty Brown

“Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix),” Lane 8 

“Workin’ Hard (Terry Hunter Remix),” Mariah Carey 

“Alien Love Call,” Turnstile and Badbadnotgood featuring Blood Orange 

Best Immersive Audio Album

WINNER: The Diary of Alicia Keys, Alicia Keys 

God of War Ragnarok, Bear McCreary 

Blue Clear Sky, George Strait 

Silence Between Songs, Madison Beer 

Act 3 (Immersive Edition), Ryan Ylyate 

Best Instrumental Composition

WINNER: “Helena’s Theme,” John Williams 

“Motion,” Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia 

“Amerikkan Skin,” Lakecia Benjamin featuring Angela Davis 

“Can You Hear the Music,” Ludwig Göransson

“Cutey and the Dragon,” Quartet San Francisco featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

WINNER: “Folsom Prison Blues,” The String Revolution featuring Tommy Emmanuel 

“I Remember Mingus,” Hilario Duran and His Latin Jazz Big Band featuring Paquito D’Rivera

“Angels We Have Heard On High,” Just 6 

“Can You Hear the Music,” Ludwig Göransson 

“Paint It Black,” Wednesday Addams 

This article was originally published on Vogue.com

More From Vogue

Share now on:
FacebookXEmailCopy Link